Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mars

Mars

Průměrná vzdálenost od Slunce 227,9 milionu km
Povrchová teplota -125°C až 25°C
Průměr 6 780 km
Objem ( Země = 1 ) 0,15
Počet měsíců 2
Doba rotace 24,63 hodiny
Doba oběhu kolem Slunce ( délka roku ) 687 pozemských dní
Hmotnost ( Země = 1 ) 0,11
Gravitace na rovníku ( Země = 1 ) 0,38

 

Mars je ze všech čtyř terestrických planet od Slunce nejdále. Marsu se přezdívá jako rudá planeta, protože jeho povrch je červený a byl pojmenovaným po římském bohu války. Na Marsu je největší sopka ve Sluneční soustavě. 

Mars má eliptickou oběžnou dráhu, takže když je Slunci nejblíže (v periheliu), dostává o 45 % více sluneční záření než v nejvzdálenějším bodě své dráhy (v afeliu). Teplota na povrchu se mění od -125°C (v zimě na pólu) po 25°C (v létě). Sklon osy rotace 25,2°, je podobný jako u země, a proto se na Marsu stejně jako na Zemi střídají roční období. 

Malé jádro je obklopeno silným pláštěm složeným z pevných křemičitanových hornin. Plášť byl v minulosti zdrojem sopečné aktivity, ale nyní je již nečinný. Údaje získané ze sondy Global Surveyor odhalily, že kůra na jižní polokouli je silná asi 80 km, zatímco na sevrní pouze 35 km.

Mars má velmi tenkou atmosféru, která vytváří na povrchu průměrný tlak kolem 6 milibarů, což je méně než 1 % atmosferického tlaku na Zemi. Atmosféra je tvořena především oxidem uhličitým a má růžový nádech, způsobený rozptýlenými prachovými částečkami oxidu železa. Tenká oblaka zmzlého oxidu uhličitého a vodního ledu se vyskytují ve vysokých šířkách a také se vytvářejí v létě kolem vysokých vrcholů. Nikdy zde neprší, ale v zimě oblaka v polární oblasti vytvářejí jinovatku. V období jara a léta jížní polokule odsud vane teplý vítr na severní polokouli. Vítr může ve vyšších polohách způsobit mohutné prachové bouře, které postihují rozsáhlé oblasti planety.

Vědci vždy doufali, že se jim podaří zjistitm zda byla na Marsu voda. Voda na Marsu se vyskytuje poze jako led nebo vodní pára. Před 3 - 4 miliardami let, byl Mars teplejší a vlhčím světem se silnější atmosférou.

Mars má dva malé, tmavé měsíce, nazvané Phobos a Deimos. Deimos měří asi 15 km. Phobos 26,8 km. Deismos obíhí Mars ve vzdálenosti 23 500 km. Phobos ve vzdálenosti pouze 9 380 km.

Nejvyšší hora ve Sluneční soustavě na Marsu : Olympus Mons - vysoká přibližně 24 km. Olympus Mons je jednou z obrovských štítových sopek z oblasti Tharsis, která je domovem největšího počtu sopek na Marsu. 

 

mars-3.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář