Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zrození sluneční soustavy

Na počátku nebylo nic.

Jenom jedno obrovské prachoplynné mračno o hmotnosti asi dvou Sluncí a s teplotou blízkou absolutní nule. Před 9 miliardy let byl tvořen miliardami galaxii s biliony hvězd, v této části Mléčné dráhy, ohraničené spirálními rameny Persea a Střelce, panoval mráz a temnota.

Náhle se nablízku rozžehla gigantická exploze, jejíž mohutnost daleko překonala všechno, co si dnes můžem představit. Drobná tečka vzdálená jen pár světelných let - velmi hmotná hvězda právě prohrála svůj boj s gravitací a explodovala jako supernova. Během několika let k němu dorazilo rychlostí světla tvrdé rentgenové záření, které by dnes v okamžiku vyhladilo všechno živé na povrchu Země. V centru rotujícího disku vzniká Peaslunce, zárodek naší budoucé mateřské hvězdy. Blízko žhavého středu mohly vznikat jen částice železa a niklu, dále od středu to byl křemík a hořčík, ve vzdálenějších oblastech vznikal uhlík, kyslík, síra, aj. Prachová zrnka sehrála klíčovou roli. Z prachových zrnek se vytvářeli planety. Zrodily se miliardy drobných těles, která nazývýme planetesimály. Za krátkou dobu obáhaly kolem rodícího Slunce tisíce protplanet o průměru stovek až tisíce kilometrů. Pak nastal přelomový okamžik. Teplota ve slunečním nitru přeskočila teplotu cca 15 milionu Kelvinů. V galaxii zvané Mléčná dráha, mezi spirálními rameny Persea a Střelce, se zrodila naše sluneční soustava.

SLUNCE

Spektrální typ - G2V

Hvězdná populace - II.

Hvězdný typ - Žlutý trpaslík

Vzdálenost od středu galaxie - 10 kpc

Doba oběhu kolem středu galaxie - 230 milionů let

Zářivý výkon - 3,85 x 1026 W

Průměr  - 1 391 960 km

Doba rotace - 25,36 dne

Hmotnost - 1,989 x 1030 kg

Hustota - 1 410 kg/m3

Gravitační zrychlení - 274,96 m/s2

Úniková rychlost - 618,67 km/s

Maximální jasnost -   -26,73 magnitudy

Průměrná teplota na povrchu - 6 000°C

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sluneční soustava. Vznik.

(matka 2 dětí, 15. 8. 2019 22:06)

Ještě chci dodat, ta naše Sluneční soustava je prý starší, až 145 miliard roků. Ale chtěla jsem vás povzbudit v tomto úsilí tvořit tak zajímavý a velice náročný blog a držím vám pěsti, abyste v tom pokračoval.

Zrození sluneční soustavy.

(matka 2 dětí, 15. 8. 2019 21:58)

jen naše Země je stará 37-38 miliard let. Našimi pozemskými prostředky to není možno zjistit. Sluneční soustava je o hodně starší a to sice až 123-124 miliardy let.